fbpx
Skip links

Pulmakorraldajad soovitavad: Kuidas eriolukorras pulmad korraldatud saada?

Nii nagu on eriolukord mõjutanud meid kõiki töös kui eraelus, on koroonaviiruse levik ajanud segamini ka lähiajal abielluvate ja abielluma pidanute pulmaplaanid. 

Pruutpaari seisukohast on see suur segadus. Toimub usin pulmade edasilükkamine, uute pulmade korraldamine, alustatakse organiseerimisega taas algusest, on vaja leida uus kuupäev jne. 

Pulmade edasilükkajaid pole mitte üks või kaks, vaid seda on sunnitud tegema kõik, kelle broneeritud kuupäev on kattunud eriolukorraga. Uued abielluda soovijad broneerivad juba pulmi sügisesse ning järgmisesse aastasse, ent millal saavad pulmi pidada need, kelle pidu on praeguse olukorra tõttu ära jäetud ning kuidas peaks pruutpaar sellises olukorras käituma?

Vestlesime pulmakorraldajate, pulmafotograafide ja pulmaisaga, uurisime nende hetkeolukorda ning küsisime, millist nõu on neil pruutpaaridele keerulises olukorras jagada. 

Kahtluse all on mai ja juuni peod

Dia Brillante pulmakorralduse esindaja Maris Lätt’i sõnul on kõige olulisem jääda ise positiivseks: mitte pead norgu lasta ning püsida realistliku pilguga kahe jalaga maa peal. ,,Seda üritan oma armsatele pruutpaaridele süstida,” sõnas Lätt. 

Kui senimaani on agentuur olnud sunnitud edasi lükkama märtsi- ja aprillikuus toimuma pidanud pulmad, siis nüüd on kahtluse alla seatud ka mais ja juunis korraldatavad pulmapeod.

Õnneks pole siiani olnud vajadust ühtegi pulma tühistada ning koos kõigi pruutpaaridega, tõsi, küll koos kerge paanikaga, on leitud uus lahendus, millal ja kuidas on noorpaaril võimalus oma kaunist päeva tähistada. 

Pulmakülalisi muudatused ei hirmuta

,,Ärge kartke, et kõik kuupäevad on juba peokohas broneeritud, või et pidu jääb töönädala keskele – külalised tulevad igal juhul teie peole,’’ püüab Lätt noorpaaride optimistlikust säilitada ning võtta maha lisapingeid, mis praegu paarikesi valdavad.

Ometigi pole kõik päevad vennad ning eriolukord õpetab elama päev korraga. Dia Brillante pulmakorralduse agentuur on pidanud silmitsi seisma ka suurte muudatustega: olude sunnil on ettevõtte olnud sunnitud sulgema oma lillesalongi. Vanarahva tarkuse järgi toob aga iga suletud uks jällegi uue võimaluse ning nii on hetkeolukorras võimalik pühenduda pruutpaaridele rohkem kodukontori näol. ,,Meil on telefonid, meil on internet ning neist piisab, et ka eriolukorras saaks see tähtis päev täpselt selline nagu olete soovinud või veelgi parem,”.

Erikord aitab pulmakorraldajaid kogu perega tuttavaks teha

Samamoodi on raskele olukorrale pidanud vastu seisma ka ReTi Peokorraldus, mille eestevadajateks on Tiiu Penter ja Reet Rebane. Naiste sõnul mõeldakse noorpaari seisukohast hetkeolukorras vähem pulmade pidamisele. Oodatakse, et keerulisemad ajad mööduks ning lükatakse uute pidude planeerimine edasi.

Loomulikult on iga otsus praegu mõistetav. Nii tegutseb ReTi Peokorraldus hetkel praeguste klientidega, olles neile iga uue uudise kõrval abistavalt toeks. ,,Suhtlus on kiirelt muutunud veebipõhiseks, mis on omamoodi väga tore, kuna saame tuttavaks kogu perekonnaga,’’ annavad positiivse hinnangu koos tegutsevad Tiiu ja Reet.

Kuna eriolukorra tõttu on oldud sunnitud tühistama või edasi lükkama kõik aprilli, kaasa arvatud maikuu pulmad, siis veel on kahevahel ka juunikuus toimuvad pulmad – iga päevaga muutuvas maailmas on vara veel otsustada, mis saab jaanikuuks. Ometigi tunnistavad pulmakorraldajad, et kuigi siinkohal on tõsiselt kaalutud pulmade edasilükkamist, on järgnevate kuude pidupäevad tänase seisuga veel aktiivselt töös. 

Praegune olukord nõuab aga uusi lahendusi: ReTi Peokorraldus on viiruse levikule vastu seistes edasi lükanud pulmadeks vajalike renditoodete broneerimise kui ka arvete tähtajalised tasumised. Lisaks pulmakorraldusele ka pulmadekoreerimisteenust pakkuval ettevõttel pole võimalik teostada isegi mitte uute dekoreerimiselementide tellimist.

Järgmise aasta abiellujad peavad planeerimisega kiirustama

Hetkeolukorras on kõige mõistlikum olla kursis muutuva maailmaga, mitte sattuda paanikasse ning olla rahulik, mõeldes positiivselt. Pulmakorraldajate ainus võimalus abistada, on hetkel olla toeks noorpaaride konsulteerimisel ning plaanide arutamisel.

,,Kõik, kes soovivad järgmisel aastal abielluda, võiksid planeerimisega juba alustada, kuna peokohad ja erinevad teenusepakkujad on selle aasta pulmad edasi lükanud järgmisesse aastasse ning selle võrra täituvad kuupäevad veelgi kiiremini,’’ annavad naised vihje 2021. aastal planeerivatele abiellujatele. 

Kõige arukam otsus on siiski mõelda sündmuse edasi lükkamisele mitte see täielikult ära jätta: ,,Igale murele on lahendus ning tahame öelda, et nii nagu ei saa kauplusest toit otsa, ei jää ka üksi üritus korraldamata. Ka siis, kui sissetulekud vähenevad, saab pidusid korraldada pisut vähendatud mahus ja teises vormis.”

Tuleb valmistuda eriolukorra lõpuks

Õhtujuhina tegutsev pulmaisa Karl Pütsepa sõnul on kuni maikuuni kõik sündmused tühistatud või edasi lükatud. Viimane läbiviidud pulm leidis aset veebruarikuus, märtsis toimuma pidanud pulm tühistati ning ees seisvad 23 pulma on veel selgitamisel. 

Karli sõnul ei saa hetkel teha muud, kui olla kannatlik ja valmistuda hetkeks, kui olukord hakkab vaikselt taastuma. ,,Kasutagem praegust aega ära, et olla tugevamad, targemad pärast eriolukorra lõppu!’’ annab mees hea nõuande, mida peaks igaüks endaga mõtteis kaasas kandma, ise kasutades praegust vaba-aega efektiivselt, tegeledes nende toimetustega, millele igapäevaselt aega napib.

Pidu saab ka hiljem pidada

Nii praeguste kui ka tulevaste pulmade osas pulmaisa hetkeseisu arvestades noorpaaridelt ettemaksu sisse ei kasseeri, kuna pole kindel, kas pulmad on ikka toimumas. ,,Ettemaksu küsimisega tekitad endale tööd juurde, sest olukorra halvemaks muutumisel küsitakse ettemaks tõenäoliselt tagasi ja see halvendab suhteid, kui ei ole tagasi maksta ning võib raskendada edaspidist koostööd.” 

Pütsepa soovitus hetkel pulmi planeerivatele noorpaaridele on mitte kiirustada – alati saab pidu ka hiljem pidada, mis võib muuta pulmapäeva veelgi meeldejäävamaks.

,,Võib mõttes teha ühe harjutuse. Pane näiteks kuus tuhat eurot raha põlema ning mõtle, mis tunde see sinus tekitab. Kui see on sinu jaoks normaalne tegu ja tekivad positiivsed tunded, siis võib pulma edasi korraldada. Ei tasu pärast kurta ja tegijaid süüdistada, sest terve ühiskond annab märku, et tark ei torma. Usun, et raha ei tasu ,,põletada”, sest saab ka paremini olukorrale läheneda,” paneb pulmaisa Karl Pütsep noorpaare mõtlema.

Registreerimine vaatamata eriolukorrale

Fotograaf Grete Mäe on oma fotosessioonid edasi lükanud, ent õnneks pole olnud ühegi pulma äraütlemist. Tema sõnul otsustas üks pruutpaar vähendada küll pulmakülaliste arvu, pidades pulmi väiksemas seltskonnas. Suve teises pooles on ees ootamas kuus pulma. 

Mäe sõnul on toimumas järgmisel nädalal üks pulm ning seda vaid registreerimise näol. Ka siis on pildistamine piiratud: perekonnaseisuametisse pole lubatud fotograafid ning see päev jäädvustatakse õuesessiooni kujul. Praeguseks soovitab Grete mõelda positiivselt ning jätkata pulmade planeerimisega – küll need pulmad ükskord toimuvad. Senised plaanid tuleks ellu jätta, ent sellele oleks oluline juurde mõelda ka variant B.

,,Abiks tuleb alati positiivsus ja järjepidev suhtlemine oma pulmameeskonnaga – me kõik panustame sellesse, et teie päev kujuneks imeliseks,” annab fotograaf Grete Mäe nõu, kuidas toimida.

Mäe tegutseb praegu rohkem aga sotsiaalmeedias, kuhu postitab iga päevaselt mõne foto, mõeldes oma jälgijaskonnale. Selleks, et fotograafia unarusse ei jääks, jälgib ta enda loodud reeglit, tehes päevas vähemalt kaks fotojäädvustust – tõsi, hetkel küll rohkem loodusest kui inimestest.

Pruutpaari fotosessioonid jätkuvad

Pulmafotograafina tegutsev Mihkel Leis ütleb aga, et märts ja aprill on pulmafotograafi jaoks tavaliselt rahulikud kuud. Kuna pruutpaaridele mängib olulist rolli kuupäeva valik, on osad paarid otsustanud abielu registreerida ,,oma planeeritud päeval”, tehes pidu pere ja sõprade ringis, kui eriolukord on lõppenud.

,,Nemad on reeglina soovinud ikkagi oma kahe-inimese pulmapäeva turvalist jäädvustamist looduses,” täpsustab mees. Kõigi turvalisuse mõttes on aasta võrra edasi lükatud üks pulmapidu, mille külalised on Eestisse saabumas eri Euroopa riikidest.

Mõelge välja erinevaid stsenaariumeid

,,Elus on asju, mida ei saa kontrollida – ülemaailmne epideemia on üks neist,” kirjeldab pulmafotograaf Mihkel Leis praegust olukorda.

Tuleb arvestada hetkeolukorraga, tehes oma plaane ümber. Nii kasutas ka Mihkel märtsikuud puhkamiseks, ent see ei tähenda aga seda, et mees poleks tegelenud meeleolukate hetkede jäädvustamisega. Järgides eriolukorra reegleid pildistas fotograaf seda, kuidas mitmed leibkonnad veedavad oma aega kodudes.

Loodetavasti selgub aprillikuu jooksul, mis ootab meid ees septembris ning mis hakkab siis toimuma pulmamaastikul – kuidas jätkub pulmade registreerimine ning pulmapidude pidamine. ,,Kasulik oleks mõelda välja erinevad stsenaariumid ja need stsenaariumid läbi rääkida oma pulmategijatega” annab mees nõu praegu pulmi planeerivatele noorpaaridele.

Tuleb arvestada pulmade edasi lükkamisega

Sandra ja Tõnu pulmapäev on toimumas suve alguses. See on päev, mida on abieluranda sõudjad oodanud pikisilmi terve aasta. Samal ajal on nad usinalt ja elamusterohkelt pulmi planeerinud ja korraldanud.

,,Oleme igalt pulmadega seotud kohtumiselt lahkunud suur naeratus näol, elevus hinges ja iga korraldamisega seotud detail on toonud kuidagi nii palju rõõmu. Nii vahva oleks nende värskete tunnete pealt seilata abieluranda!” räägivad Sandra ja Tõnu, milline on olnud nende aasta pulmi oodates.

Ometigi peavad noored arvestama hetkeolukorraga, samal ajal end lohutades ja nalja visates: “Oleme Tõnuga juba 12 aastat ühist teed rajanud – üks aasta veel ootamist ei muudaks tegelikult meie elus midagi, sest oleme kokku loodud erinevatest perekonnanimedest hoolimata.” 

Kuna pole teada, mis olukord esineb riigis suvekuu alguseks ning kaua kestab eriolukord, siis on Sandra ja Tõnu otsustanud läheneda suursündmusele rahulikumalt ning on vajadusel valmis pulmi ka edasi lükkama. Hetkel pole teha muud kui oodata ning vaadata, mis sünnib maikuu esimeseks kuupäevaks. Siis plaanib pruutpaar teha lõpliku otsuse, kas lükata pulmad edasi. ,,Meie peo eesmärk oli lihtsalt kokku kutsuda enda jaoks armsad inimesed, et saaksime üheskoos tähistada armastust.”

Kodulehekülg võib olla päästerõngaks

Olenemata sellest, et kutsed on jõudnud kõigi külalisteni, jäävad need igaveseks tähistama praegust mälestust 2020. aastast. ,,Elul olid suuremad plaanid kui meil,” lisavad nad hetkeolukorra kirjelduseks.

Siinkohal tunnevad Sandra ja Tõnu tänu kodulehe olemasolule ennast kindlamalt, saades seal ühe postitusega teavitada kõiki kiiretest muutustest. ,,Kui peaksimegi enda pulmad edasi lükkama, siis saame hõlpsasti kõikide külalistega pulmalehekülje teel ühendust võtta ning enda mõtteid-tundeid seoses eriolukorraga jagada.”


Digipulm pakub pruurpaaridele pulmalehekülge, mis koondab kokku kogu olulise info pulmapäeva kohta ja aitab pulmakülalisi hõlpsasti informeerida muudatustest: uuenenud kuupäevast, peopaiga vahetusest ja aitab vahendada noorpaari emotsioone blogipostituste näol. Läbi pulmalehe on võimalik külalisi kõige kiiremini teavitada olulistest muudatustest, kindlustades selle, et oluline teave jõuab kõigi pulma oodatuteni.

Võta meiega ühendust, kui soovid nõu, kuidas saaks pulmaleht sinu pulmas abiks olla!

Leave a comment